Olej silnikowy to krew silnika. To jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Dzięki niemu jednostka napędowa otrzymuje odpowiednie smarowanie podczas pracy. Warto jednak pamiętać, że wybór odpowiedniego oleju silnikowego powinien opierać się na zaleceniach producenta. Każdy silnik ma bowiem swoją specyfikację, od której zależy, jaki olej powinniśmy do niego wlać.
Głównym zadaniem oleju silnikowego jest ochrona silnika przed zużyciem. Pełni także funkcję oczyszczania jednostki napędowej z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które powstają w wyniku użytkowania samochodu. Swoje właściwości zachowuje przez około 10 do 15 tysięcy kilometrów, po czym należy go w pełni wymienić. Producenci samochodów mają własne zalecenia co czasu wymiany oleju w konkretnych modelach. W przypadku jednak, gdy samochód użytkowany jest dużą intensywnością np. podczas szybkiej jazdy na autostradzie, chcąc chronić części do aut należy wymieniać olej częściej. Z przeciwnej strony, gdy pojazd pracuje na krótkich odcinkach, jest często gaszony i odpalany, trzeba również częściej wykonywać tę czynność serwisową.
Wspomnieliśmy już, że części do samochodów wchodzące w skład jednostki napędowej muszą być w odpowiedni sposób smarowane. Należy zatem wybierać olej, który odpowiada charakterystyce silnika. Zawsze stawiaj na wysokiej jakości płyn pochodzący od zaufanego producenta.
Najważniejszym parametrem oleju silnikowego jest jego lepkość. Określa ją klasyfikacja SAE, która została opracowana przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Samochodowych.
Weźmy za przykład najpopularniejszy olej silnikowy stosowany w większości starszych samochodów, w których znajduje się wiele części zamiennych do samochodów, czyli 10W-40. Litera W jest symbolem oznaczającym “winter”, czyli z angielskiego zimę. Można zatem już zauważyć, że pierwszy parametr oznacza lepkość oleju w warunkach zimowych. Im mniejsza liczba, tym mniejsza temperatura otoczenia, w której olej zachowuje swoje właściwości.
Z kolei druga liczba oznacza lepkość oleju w wysokiej temperaturze. Analogicznie - im większa liczba, tym olej nie traci swoich właściwości w wyższych temperaturach otoczenia.
Na rynku znajdziemy również oleje jednosezonowe, jednak ich udział na rynku spada w dół z roku na rok. Wynika to głównie z rozwoju technologicznego, który pozwala na produkowanie płynów silnikowych, które nie tracą swoich właściwości zarówno w ujemnych, jak i dodatnich temperaturach.