Logo letter
Jak wybrać najodpowiedniejszy olej silnikowy do samochodu?
almost 6 years ago

Na dzisiejszym rynku motoryzacyjnym istnieje wiele rodzajów olejów silnikowych, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również jakością oraz parametrami technicznymi. Wybór oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych czynności, jeśli chodzi o prawidłową eksploatację jednostki napędowej.

Przede wszystkim ochrona

Olej silnikowy ma przede wszystkim za zadanie chronić elementy jednostki napędowej samochodu przed przedwczesnym zużyciem, a także usuwa niebezpieczne dla silnika zanieczyszczenia, które powstają podczas jego eksploatacji. Dzięki temu jednostka napędowa może prawidłowo funkcjonować, zachowując przy tym swoją trwałość oraz niezawodność przez setki tysięcy przejechanych kilometrów.

Oleje silnikowe i ich rodzaje

Na obecnym rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele olejów silnikowych, które różnią się między sobą zarówno parametrami technicznymi, jakością, jak i ceną. Dostępne są oleje silnikowe syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne, które skład opiera się na odmiennych bazach olejowych oraz różnych dodatkach uszlachetniających (np. dodatki przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, obniżające temperaturę krzepnięcia, powiększające smarność, itp.).

Jak dobrać olej?

Dobór oleju silnikowego powinien być podyktowany przede wszystkim modelem samochodu, rodzajem stosowanego w nim paliwa, warunkami atmosferycznymi, w jakich auto będzie się poruszać, a także stylem jazdy kierowcy. Dla ułatwienia życia kierowcom, każdy producent samochodowy podaje w książce serwisowej auta zalecaną klasę jakości oleju silnikowego.

Dużo informacji na temat oleju silnikowego znajduje się na jego opakowaniu. Jednym z ważniejszych parametrów decydujących o przeznaczeniu konkretnego oleju jest jego lepkość. Oznacza się ją m.in. według norm Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych (SAE). Podstawowa klasyfikacja olejów silnikowych dzieli je na oleje zimowe (oznaczane liczbami oraz dużą literą „W”) oraz oleje letnie (oznaczane samymi liczbami).

Obecnie najczęściej używa się w samochodach olejów wielosezonowych, które opisywane są dwiema liczbami oddzielonymi literą „W”. Pierwsza z tych liczb opisuje klasę zimową oraz płynność oleju w niskich temperaturach, natomiast druga mówi o klasie letniej, gdzie im wyższa jest podana cyfra po literze „W”, tym lepkość oleju jest lepsza w wysokich temperaturach. Na rynku dostępnych jest 6 klas olejów zimowych (0W, 5W, 10W, 15W, 20W oraz 25W), a także 5 klas olejów letnich (20, 30, 40, 50 oraz 60). Dodatkowo SAE wprowadziło do użytku 3 klasy letnie (SAE 8, SAE 12 oraz SAE 16).

Oleje do aut nowych i trochę starszych

W nowych samochodach o stosunkowo małym przebiegu zazwyczaj stosuje się oleje syntetyczne, jak np. 5W-30 lub oleje półsyntetyczne takie, jak np. 10W-40. W starszych jednostkach napędowych, których przebieg przekracza 100 tys. kilometrów, preferowane są oleje mineralne, jak np. 15W-50.

Posted in:
Read Further
08-01-2021
Wycieraczki samochodowe, stanowią jeden z podstawowych podzespołów funkcjonujących w autach. Wybór tych odpowiednich, będzie podyktowany określonymi parametrami, które pozwolą idea
22-01-2019
Olej silnikowy to krew silnika. To jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Dzięki niemu jednostka napędowa otrzymuje odpowiednie smarowanie podczas pracy.
UCANDO.pl
Warszawa, ul. Staniewicka 22
 
tel. (22) 100-13-07