Logo letter
Jak przedstawiciel handlowy wpłynął na światową motoryzację
about 5 years ago

Silnik samochodowy, podobnie jak człowiek, potrzebuje odpowiedniej dawki czystego powietrza, aby prawidłowo funkcjonować. Pozwala mu na to filtr powietrza, który oczyszcza powietrze z pyłów, spalin, kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Uwierzycie, jeżeli Wam powiem, że filtry powietrza mają już grubo ponad 100 lat, a ich historia sięga początków ery silników spalinowych?

 

Para kontra spaliny


Na początku XX wieku silniki spalinowe wykorzystywano głównie jako urządzenia stacjonarne. Z czasem stawały się one coraz bardziej popularne, jako napęd statków, łodzi oraz pierwszych pojazdów kołowych, z sukcesem wypierając mało wydajne i przestarzałe już maszyny parowe.


Coś tu nie gra…


W pewnym momencie odkryto, że silniki zamontowane na statkach charakteryzują się o wiele większą żywotnością niż te same urządzenia wykorzystywane w pojazdach kołowych. Departament Wojny USA zlecił szczegółowe badania, mające na celu wykrycie przyczyn takiego stanu rzeczy. Po wnikliwych analizach okazało się, że w silniku samochodowym nieposiadającym odpowiedniej filtracji dostarczanego do niego powietrza ścianki cylindra zużywają się 9 razy szybciej, a pierścienie tłokowe nawet 10 razy szybciej niż ma to miejsce w motorze wyposażonym w filcowy filtr powietrza.


W tamtych czasach większość infrastruktury opierała się na drogach gruntowych, co w wyniku wzmożonego ruchu kołowego powodowało duże zapylenie powietrza. Obliczono, że w przeciągu godziny do silnika spalinowego o mocy 40 KM przedostaje się ponad 8 g pyłu. To odkrycie przekonało inżynierów, że silnik w pojazdach kołowych musi posiadać odpowiednie filtry powietrza. Jak się później okazało, to niewykwalifikowani inżynierowie opracowali jako pierwsi skuteczny system filtracji powietrza w pojeździe kołowym, lecz zwykły przedstawiciel handlowy.


Potrzeba matką wynalazku


Frank Donaldson pracował w amerykańskiej firmie Bull Tractor Company, zajmującej się produkcją ciągników rolniczych. W swojej codziennej pracy przedstawiciela handlowego nieustannie spotykał się z problemem zatartych silników w maszynach, które sprzedawał. W 1910 roku postanowił rozwiązać ten problem. Przygotował filtr powietrza wykonany z obudowy ze stalowej siatki, w której znajdowały się kawałki filcu. Wynalazek okazał się strzałem w dziesiątkę, jednak właściciele firmy, w której pracował Donaldson nie podzielali tego entuzjazmu. Zamiast opatentować wynalazek i wprowadzić go do seryjnej produkcji, kierownictwo Bull Tractor Company wyrzuciło Donaldsona z pracy za wskazanie wady w ich maszynach.


Wydarzenia z fabryki traktorów nie zniechęciły Franka Donaldsona do dalszego udoskonalania swojego wynalazku. W 1915 roku założył on własną firmę Donaldson Engineering Company, w której rozpoczął produkcję filtrów powietrza na masową skalę. Podobne rozwiązania zaczęto wprowadzać w tym samym czasie również w Europie i jak grzyby po deszczu powstawały firmy zajmujące się produkcją samochodowych filtrów powietrza.

Posted in:Baza wiedzy
Read Further
08-01-2021
Wycieraczki samochodowe, stanowią jeden z podstawowych podzespołów funkcjonujących w autach. Wybór tych odpowiednich, będzie podyktowany określonymi parametrami, które pozwolą idea
22-01-2019
Olej silnikowy to krew silnika. To jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Dzięki niemu jednostka napędowa otrzymuje odpowiednie smarowanie podczas pracy.
UCANDO.pl
Warszawa, ul. Staniewicka 22
 
tel. (22) 100-13-07